Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
OSMANCIK’TA VEFALI KARARLAR

Osmancık Belediye Meclisi gündeminde bulunan maddeleri görüşmek üzere Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş başkanlığında toplandı.

Osmancık Belediye Meclisi gündeminde bulunan maddeleri görüşmek üzere Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş başkanlığında, üyeler;  Besim Özüdoğru, İzzet Karakaş, Tayfur Karaağaç, Oğuz Mete Okutan, Turgay Şanal, Yurdagül Yılmaz, Necmettin Tatar, Kadir Delibaş, Dursun Barışmaz, Özgür Şahin, Ertan Yaşar, Mahmut Özhan Arslan, Hüseyin CEBECİ ve Şeref Keskin’in katılımıyla  4 Nisan 2017 Salı günü saat 16.00’da meclis salonunda toplandı.

Gündemde yazılı konuların görüşüldüğü meclis toplantısında vefalı teklifler sunuldu kararlar alındı.

BELEDİYE MECLİSİ’NDEN GÜÇLÜ VE ŞİRİN’E VEFA

Osmancık Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında  anlamlı bir karar aldı.  Toplantıda 2015 yılında vefat eden İlçemizin simge isimlerinde yardım sever  hemşehrimiz Ali Şirin’in isminin uygun bir yere verilmesi ile ilgili meclis üyesi Kadir Delibaş’ın yazılı önergesi ve Kültür ve Sosyal İşler Komisyonunun 27.03.2017 tarih  2017/1 nolu raporu okundu. Yapılan değerlendirmeler ve görüşmeler sonucunda;

İlçemizin Esentepe Mahallesinde yer alan Asri Mezarlığın kuzeyinde bulunan ”108. Sokağın” isminin 5393 sayılı yasanın 18. Maddesinin (n)bendi ve 81. Maddesi gereğince ”ALİ ŞİRİN SOKAĞI” olarak değiştirilmesinin kabulüne, Kaymakamlık Makamının onayına sunulmasına işaretle oylamaya göre Oy Birliğiyle karar verildi.

Kadir Delibaş tarafından bir anlamlı teklifte, bulunduğu her ortamda Osmancık ve sorunlarını dile getiren, 31 Mart 2017 Cuma günü hayatını kaybeden Osmancık Haber Gazetesi’nin kurucusu gazeteci ve emekli Hava Astsubay Orhan Güçlü’nün isminin ilçemiz içerisinde uygun bir caddeye verilmesiydi.

Oylama sonucunda; bu teklifinde Nisan ayı meclis gündemine alınmasına, gündem sırasının ise 10. madde olarak belirlenmesine işaretle oylamaya göre oybirliğiyle karar verilirken, teklif ön inceleme yapılmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Komisyonuna havale edildi.

 GİZLİ OY İLE BELİRLENDİ

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında Belediye Encümen üyeliğine   2 encümen üyesi gizli oy ile belirlendi.

Yapılan gizli oylama sonucunda , Besim Özüdoğru   14 Oy, Dursun Barışmaz  7 Oy, Necmettin Tatar 7 Oy ,İzzet Karakaş   1 Oy, Şeref Keskin 1 Oy ,aldıkları tespit edildi.

Dursun Barışmaz ve Necmettin Tatar’ın aldıkları oylar eşit çıktığından, Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 30. maddesi gereğince ad çekme usulü ile yapılan kura sonucunda, Necmettin Tatar kuradan çıktığından; Besim Özüdoğru ve Necmettin Tatar bir yıllığına görev yapmak üzere Encümen Üyeliğine seçildi.

MECLİS TRAFİK SORUNUNU GÖRÜŞTÜ

Gündemin 12. Maddesinde Osmancık Kent konseyi Başkanlığının 22.02.2017 tarih 2017/1 nolu yürütme kurulu kararının 4. maddesine konu şehir içi trafik sorunu ile ilgili teklif ve imar komisyon raporunun 2017/3 nolu 1. maddesi okundu. Neticede; İlçemizin en önemli meselesi haline gelen ve gittikçe artan şehir için trafik sorununun, Osmancık Belediyesi ve İlçe Trafik Komisyonu  işbirliğiyle çözülmesinin uygun olacağına, işaretle oylamaya göre oy birliğiyle karar verildi

‘BODRUM KAT’ TARİH OLUYOR

Gündemde yazılı konuların görüşüldüğü meclis toplantısında öne çıkan önemli konulardan biride Bodrum katlara mesken yapılmasının görüşülmesiydi.

 Gündemin 13. Maddesini oluşturan ; Bodrum katlara mesken yapılması ile ilgili imar ve Şehircilik Müd.nün 24.02.2017 tarih E.191 sayılı yazısı ve ekinde sunulan Su ve Kanalizasyon Müd.nün 24.02.2017 tarih E.22 sayılı yazısı okundu. İlçemizin mevcut kanalizasyon şebekesine bağlantı kotları akar seviyesinin üzerinde olduğundan, inşaatların bodrum katına mesken yapılması konusunda sıkıntı çekildiği; ayrıca aşırı yağmur yağdığı zaman hatların çalışmadığı ve bodrum katları su basması nedeniyle yoğun şikayetler alındığından dolayı, mevcut şebekeye bodrum katların kanalizasyon bağlantısının uygun olmadığı belirlenmiştir.

Konu üzerinde yapılan görüşmeler neticesinde; İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 24.02.2017 tarih E.191 sayılı yazısındaki gerekçelere göre, daha önce imar çapı alıp proje hazırlayarak yapı ruhsatı almayanlarda göz önüne alınarak, meclis başkanı tarafından iki ayrı teklif oylamaya sunuldu. Yapılan işaretle oylamaya göre;

1.teklif: 04.04.2017 tarihinden itibaren verilecek yapı ruhsatlarına esas teşkil eden projelerde, bodrum katlara mesken yapılmasının uygun olmadığı şartının getirilmesi oylandı. Meclis üyelerinden 7(yedi) kişinin  kabul yönde, 1(bir) kişinin çekimser yönde oy kullandığı görüldü.

 2.Teklif: 04.04.2017 tarihinden önce imar çapı alıpta yapı ruhsatı alamayanların bu kapsam haricinde  tutulması kaydıyla, 04.04.2017 tarihinden itibaren verilecek yapı ruhsatlarına esas teşkil eden projelerde bodrum katlara mesken yapılmasının uygun olmadığı şartının getirilmesi oylandı. Meclis Başkanı dahil meclis üyelerinden 7(yedi) kişinin kabul yönde, 1(bir) kişinin çekimser yönde oy kullandığı görüldü.

Birinci teklifteki  kabul oy sayısı 7(yedi) ikinci teklifteki kabul oy sayısı da 7(yedi) olarak eşit çıktığından, 5393 sayılı yasanın 22.nci maddesi gereğince meclis başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayıldığından 2.ci teklifin uygulanmasının kabulüne Oy Çokluğuyla karar verildi.

Kaynak Ajans19

  
1635 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.65888.6934
Euro10.139610.1802
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi