Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Osmancık'a Sadrazamlar Şehri Ünvanı

Osmancık Belediyesi tarafından ilçenin girişine “Sadrazamlar Şehri Osmancık Hoşgeldiniz” yazılı totem konuldu. Türkiye’nin en önemli güzergahı olan uluslararası D100 Karayolu’nun geçtiği Osmancık’tan her gün binlerce araç geçiyor. Yerli ve yabancı seyahatçilerin en çok kullandığı güzergah olan D100 Karayolunun avantajını turizme dönüştürmeyi amaçlayan Osmancık Belediyesi şehir giriş ve çıkışına dev totemler koydu. Belediye Başkanı Hamza Karataş, Osmancık ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek “Şehrimizin köklü bir tarihi var. Bunu değerlendirerek turizm şehri olmak yolunda önemli çalışmalar yapıyoruz. Osmancık Kalesinin restorasyonunda ilk etap tamamlandıktan sonra bir yıllığına ziyarete açtık. Bu süre içerisinde 20 bin ziyaretçi geldi. Şimdi tarihi surları restore ediyoruz. Osmancık’ın tarihinde önemli yer tutan üç sadrazamımız var. Osmanlı devletinde dünyaya yön vermiş kişiler bunlar. Tarih turizminde ilçemizin bu potansiyelini ortaya koymak adına yeni sloganımızı ‘Sadrazamlar Şehri’ olarak belirledik. Şehir girişine konulan totemlerle de Osmancık’ın bu özelliğini yansıtmaya çalıştık. Osmancık’a gelenlerin tarihi bir şehre geldiklerini ilk anda fark etmelerini sağlayacak bir çalışma.” dedi.
20
SADRAZAMLARIN İSİMLERİ KALEDEKİ TERASLARA VERİLDİ

“Sadrazamlar Şehri” sloganına kaynak olan üç sadrazamın isimlerinin Osmancık Kalesindeki seyir teraslarına verildiğini belirten Karataş, Osmancıklı sadrazamlar İmamzade Halil Paşa, Koca Mehmet Paşa ve Baltacı Mehmet Paşa’nın isimlerinin bu teraslarda yaşatılacağını ifade etti.

GEÇİLEN ŞEHİR DEĞİL GEZİLEN ŞEHİR

Karataş, Osmancık’tan her gün binlerce aracın geçtiğini ancak tarihi bir şehir olmasına rağmen turizmden tam manasıyla yararlanılamadığını ifade etti. Yapılan çalışmalarla Osmancık’ın turizm şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Karataş “Şehrimizin hem tarihi mirasına hem de doğal ve kültürel değerlerine güveniyoruz. Osmancık bir turizm şehri potansiyeline sahip. Biz bu potansiyeli değerlendirmek için bir dizi çalışma yapıyoruz. Turizm sektörü ile ilgili herkesin içerisinde yer aldığı Kültür ve Turizm Çalıştayı düzenliyoruz. İnşallah turizmle ilgili gerekli yatırımları yaparak bu konuda önemli başarı elde edeceğimize inanıyorum. Hedefimiz Osmancık’ın geçilen bir şehir değil, gezilen bir şehir olmasıdır.” diye konuştu.

  
1142 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29787.3270
Euro8.79978.8350
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi