Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Abdullah Keskin
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi):
25/01/2013

Osmancık Kalesi diğer adı ile Kandiber Kalesi İlçenin tam ortasında bulunmaktadır. Kandiber isimleri bir çok eski eserlerde geçmektedir. Ancak, ismin nereden geldiği bilinememektedir. Kaleye çıkıp gezenlerde bilirler ki, Kale içinde oyulmuş taş odalar, kaya mezarları,kabartmalar bulunmaktadır, bunlardan da anlaşılıyor ki kalenin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Kalede Hititlerin oturduğu, kabartmaların bunlar zamanında yapıldığı, daha sonra Pontus Krallığı döneminde kaleye surların yapılarak kale emin ve sağlam bir hale getirilmiştir. Pontus Kralı 5.Mithritates Amasya’da oturmakta idi. Amasya ve yöresini korumak gayesiyle AFLAN adındaki kumandanınıOsmancık Kalesini yapmakla görevlendirir ve bu komutan tarafından surlarınıyaptırmıştır. Bu nedenle kale Aflan Kalesi diye de adlandırılmaktadır. Kale Rumların eline geçtiğinde kalenin adının AFLANOS olarak geçtiğini görmekteyiz. Kale Osmanlılara geçtiğinde, Sultan Orhan Bey döneminde Kaleye atanan Sofu Osman adındaki kale muhafızı tarafından iyice onarıldığı ve kaleyi muhafazasısırasında burada şehit düştüğü ve kaleye gömüldüğü ve kale üzerinde bayrak direği yanında ki mezarında Osman Beye ait olduğu söylenmektedir. Kalenin etrafısurlarla çevriliymiş, ancak zamanla yıkılmıştır. Surların yüksekliği 20-25 mt.yi bulmaktadır vekaleye kolayca girilmesi mümkün olan zayıf yerlere yapılmıştır. Surlar nedeniyle elde edilmesi çok zor bir kaledir. 
Kalenin kapısı güney kısımda yani Koyun Baba Köprüsü’nün karşısında bulunmaktadır. Her iki yanındaki yuvarlak kule şeklindeki surlar gözlemci yerleridir. Daha yukarlarda kalenin iç kapısına rastlamaktayız. Üstü kemerli olup, taştan yapılmıştır. Bu kapının da iki tarafında gözlemci yeri bulunmaktadır.
Kalenin iç çevresinin 800 adım olduğu hususunu Evliya Çelebi’den öğrenmekteyiz. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde “ Osmancık Kalesi Kızılırmak kenarında ve kuzeydoğusunda olup ırmağa yakın yalçın bir kaya üzerinde sağlam bir kaledir. Çevresi 800 adımdır. Kare şeklinde olan kalenin bir demir kapısı vardır. Çok yüksek olduğu için içine giremedik “ diye kaleyi anlatmaktadır.
Kalenin dış çevresi 2500 metredir. Yüksekliği ise 275 metredir. Kale yalçın ve saptır. Kale 19. Yüzyılın sonlarına doğru kale hem savunma yeri ve hem de yerleşme yeri olarak kullanılmıştır. Selçuklular zamanında kale sürgün yeri olarak kullanılmış. Gıyasettin Keyhüsrev III Veziri Sahip Fahreddin’in eski sultanİzzettin Keykavus’a yardım etti diye öldürmek istemiş ancak sonradan vazgeçerek Osmancık Kalesine hapsettirmiştir.
Kalenin içinde halk tarafından hamam denilen mağaralar ve taş odalar vardır, buradan Koyun Baba Köprüsüne inen tüneller bulunmaktaymış ve kalede oturan halk su ihtiyaçlarını bu tünellerden geçerek Kızılırmak’tan karşılıyorlarmış. Bu gün bu tüneller kapanmıştır. Ancak, bu tünellerin varlığını şehrimizde yapılan kanalizasyon kazı çalışmaları sırasında meydana çıktığında görmüş olduk.
Kale deki düz kısımlara belediye tarafından çam fidanları dikildi, çok güzel gelişip büyümektedirler. Kaleden şehrin görünümü çok güzeldir. Kaleye çıkıp, etrafı birde kaleden seyretmenizi tavsiye ederim. 


2211 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜZEL SÖZLER - 27/08/2013
GÜZEL SÖZLER
KADİR GECESİ - 01/08/2013
KADİR GECESİ
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI - 22/07/2013
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN - 07/07/2013
Hoş geldin ramazan ayı
MİRAÇ KANDİLİ - 05/06/2013
(TÜM İSLAM ALEMİNİN VE OSMANCIK'LI HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM. H.Abdullah KESKİN)
Çorum'un İncisi Osmancık - 17/04/2013
Çorum'un İncisi Osmancık
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ : - 19/02/2013
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ :
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ - 14/01/2013
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜNÜN KİTABESİ - 12/12/2012
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜNÜN KİTABESİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29787.3270
Euro8.79978.8350
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi