Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Abdullah Keskin
RAMAZAN AYININ ÖNEMİ ?
24/07/2012

 RAMAZAN AYI NEDEN ÖNEMLİ ?

(Tüm Türk-Dünya İslam aleminin ramazan ayını kutlar,nice ramazanlara erişilmesini ALLAHÜ TEALA’(C.C)dan dilerim. )

Mübarek ayların içinde bulunduğumuz,Recep,Şaban aylarından sonra Ramazan ayına da girmiş bulunmaktayız.Biliyorsunuz ki Oruç Müslüman  olmanın beş şartından birisidir. Allah, gelecek ramazanlara hepimizi eriştirsin.Bu sene ramazan ayı 20 Temmuz 2012 Cuma günü(HİCRİ:1 RAMAZAN 1433) başlayıp,18 Ağustos 2012 Cumartesi günü sona erecek ve inşallah ALLAH ömür verirse 19-20-21 Ağustos,2012-Pazar,pazartesi,Salı günleri olmak üzere de oruç tutmanın mükafatı olarak, Ramazan Bayramını kutlayacağız.

SELMAN-I FARİSİ(r.a) ANLATIYOR :

Resulü Ekrem  Efendimiz ,Peygamberimiz HZ. MUHAMMED (S.A.V) Şaban ayının son günlerinde bize irad ettiği (söylediği,anlattığı)bir hutbede şöyle buyurdu :
- “Ey nas (insanlar) büyük ve mübarek bir ay yaklaştı,gölgesi başımızın üstüne düştü.Bu öyle bir aydır ki ,içinde bin aydan daha hayırlı olan KADİR GECESİ vardır.Allah o  mübarek ayın gündüzlerin de orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.
_ Bu ayda küçük büyük bir hayır yapan insan,başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.
_ Bu ayda bir farzı yapmak,başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.

_ Bu ay Allah için açlık ve susuzluğun, taat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır.

_Bu ay yardımlaşma ayıdır.

_Bu ay müminlerin rızkını arttıracak aydır.
_Bu ayda her kim oruçlu bir mümine iftar edecek bir şey verirse,yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına vesile olur.

_0ruçlunun esvabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur”.(Kaynak:Nesil-20-Temmuz-2012 Takvim Yaprağı)

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLĞİLİ HADİSİ ŞERİFLERİ :

_Ayların seyidi ramazan ayıdır,günlerin seyidi Cuma günüdür.
_Eğer kullarım ramazan ayındaki üstünlükleri bilselerdi,bütün senenin ramazan olmasını isterlerdi,
_Ramazan ayı size bereket ayı olarak gelmiştir.ALLAH(C.C.)bu ayda rahmetiyle sizi kurtarır,bu ayda rahmet indirir,hataları siler,bu ayda duaları kabul eder.ALLAH TEALA  bu ayda hayır yarışlarınıza bakar ve meleklere karşı sizinle iftihar eder. ALLAH’a karşı hayır ortaya koyunuz,çünkü bedbaht kişi bu ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olan kişidir.
-Ramazan ayı gelince,Cennetin kapıları açılır,Cehennemin kapıları kapatılır,Şeytanlar kösteklere vurulur.
_Her kim ramazan gecelerinde inanarak ve alacağı mükafatı umarak ihya ederse,(Teravih Namazını kılarsa) geçmiş günahları bağışlanır.
_Beş vakit namazla,Cuma ve diğer Cumaya kadar Ramazan ayı ve diğer ramazana kadar büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe küçük günahları örterler.
_Ramazan ayı evveli rahmet,ortası mağfiret ,sonu Cehennem ateşinden azad olma ayıdır.Bu ayda kim kölesine kolaylık gösterirse,ALLAH’TA ona mağfiret eder.
_ Ayrıca oruçlunun iftar vaktine kadar yaptığı dua da kesinlikle redolunmaz,

RAMAZAN AYINDA ÖNCEKİ ÜMMETLERE VERİLMEYEN,ANÇAK,MUHAMMED ÜMMETİNE VERİLEN BEŞ ŞEY VARDIR :

1-Allah(C.C.) tında oruçlunun ağız kokusu ,misk kokusundan daha faziletlidir,
2-İftar vaktine kadar,melekler onun için Allah’tan bağış diler,
3-Bu ayda şeytanlar bağlanır,
4-Allahü Teala  her gün cenneti süsler ve Salih kullarım kendilerinden kötülüğün ve eziyetin kalkması için acele ediyorlar buyurur,
5-Ramazanın son gecesinde ,oruç tutanların günahlarının afedilmesi,

ŞUNLARDA RAMAZAN AYININ ADABINDANDIR :

1-Yalan söylememek,
2_Kötülük yapmamak,
3_Halkı horlamamak,
4-Yalan yere yemin etmemek,
5-Harama and içmemek,
6-Harama nazar etmemek,
7-Haram yememek,

EBU HUREYYE(R.a) DER Kİ :

“Ramazan ayının ilk gecesi olduğu zaman Allah Teala Hz.ler,kullarına nazar eder ve o süre içinde azap eylemez.Ramazanın her günü Allah cehennemden binlerce kulu azad eder. Ramazanın 29 cu gecesi olduğu zaman diğer günlerinde ne denli kul azad edildi ise onların hepsince,(bunların toplamınca)kul azad eder.
_Bayram gecesi olunca melekler ,Allah’a (C.C.)giderler,yarın onların bayramlarıdır.onların cezası ne kadardır ?
_Allahü Teala Hz.leri buyurur: Siz şahit olun ,onların cezası kendilerine verildi.Siz şahit olun ki onları bağışladım,af ettim.Ancak,şu dört kişi hariç,
Bunlar :
 1-Şarap içip(İçki) tövbe etmeyenler,
2-Ana ve babasına asi olan evlatlar,
3_Hısımlarını (akrabalarını) ziyaret etmeyenler,
4-Kinci olanlar(Kin tutanlar),
 
ALLAH YÜCE KURAN-I KERİMİMİZİN BAKARA SURESİNİN 183,184,185 .nci AYETLERİNDE RAMAZAN AYI İLE İLĞİLİ OLARAK ŞÖYLE BİLDİRMEKTEDİR :

183.ayet meali :  “Ey iman edenler ! 0ruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.Umulur ki korunursunuz.”

184.ayet meali :  “ Sayılı günlerde olmak üzere(oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar)diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa,bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen)oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

185.ayet meali : “Ramazan ayı,insanlara yol gösterici,doğrunun eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kuran’ın indirildiği aydır. Öyle ise ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.Kim o anda hasta  veya yolcu  olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde  kaza etsin.ütün bunlar,sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermenize karşılık,ALLAH’ı tazim etmeniz,şükretmeniz içindir.

(İslam dinimizde güçlük yoktur. Allah,orucu emretmiştir. Oruç tutma şartları bulunan kimseler orucunu tutarlar. Hastalık,yolculuk gibi  geçici bir engelden ötürü oruç tutamayan,sonra kaza eder. İhtiyarlık ve iyileşmeyen müzmin hastalık gibi devamlı özrü olanlar fidye verirler.Her türlü zahmete rağmen kendi arzusu ile gönülden oruç tutan ve hayır yapanlar övülmüştür). (Kaynak :Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali-Bakara Suresi(Sure:2),Cüz:2,Sahife:27, Ayet:183-184-185,Türkiye Diyanet Vakfı Yayını-86-A,26.Baskı,Haziran/2012 Baskısı-Heyet)

_Ramazan orucu farz,teravih namazı sünnettir.Bu ayda oruç tutup,gecelerini ibadetle geçirenin günahları affolunur.(NESİMİ)
_Ramazan orucunu tutup,ölen mümin cennete girer.(DEYLEMİ)
_Oruçlunun susması tesbih,uykusu ibadet,duası makbul,ameli çok sevaptır.(DEYLEMİ)
_Oruçlu iken çirkin konuşmayın,birisi size sataşırsa “BEN ORUÇLUYUM” DEYİN (BUHARİ)
_Ramazanı şerifte oruç tutmak çok sevaptır.Özürsüz oruç tutmamak ise büyük günahtır.Hadisi şerifte “( Özürsüz,ramazanda bir gün oruç tutmayan,bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa ramazanda ki o bir günlük sevaba kavuşamaz)” buyurdu.(TİRMİZİ)

ALLAH, şu günlerde Osmancık’ta ve yurdumuzda sıcaklıkların 40 dereceyi bulduğu halde, inanan Müslümanlara  sabrı vermekte,oruçlarını tutmaktadırlar. Sayılı günler çabuk geçmektedir.Ramazan ayında iftara yumurtalı,susamlı pideler vs. herkes gücünün yettiğince yiyecekler alınarak hazırlanmakta.İftar atılan fişek ve ezan sesi ile oruçlarımızı açmaktayız. İftardan sonra yatsı namazını ve teravih namazını kılmak için camilere huşu içinde gidilmektedir. Gece sahura evlerde kurulan saatler ve Ali Şirin’in davulu ile kalkıp yarınki tutacağımız oruca niyetlenmekteyiz.Sabah ezanı ile camiler gidilmekte ,hocalarımız tarafından okunan Kur’anı Kerim huşu içinde takip edilerek(mukabele) dinlenmektedir.Yine bazı camilerimizde öğle ve ikindi vakitlerinde de mukabele okunmakta ve dinlenmektedir. Kötülüklerden ve kötü sözlerden korumaktadır. Ramazan ayı insana huzur ve bereket vermektedir.

Osmancık Belediyesi,Sosyal İşler Bürosu tarafından Osmancık İlçemizin Güney mahallesinde bulunan  OSMANCIK BELEDİYESİ KOCA MEHMET PAŞA CAMİSİ AŞEVİ’NDE , gelenek halinde 600 yıllık gelenek devam ediyor, yemek dağıtma işi bu sene de yapılmaktadır.Aşevinde ramazan boyunca 250 aileye l000 kişiye  evlerine servis yapılmak suretiyle yemekleri en uç yere kadar dağıtımı gerçekleştirilmektedir.”BİR SOFRADA SEN KUR” Kampanyası ile duyarlı vatandaşlarımızı kampanyaya destek olmaya çağırıyorum.

Yine İlçemizde Gemici mahallesinde bulunan KOYUNBABA VAKFI’NDA da            gelenek haline gelmiş olup, uzun zamandır , ramazan ayı boyunca iftar da yemekler verilmektedir. Bu aşevlerinin yiyecekleri yardımsever vatandaşlarımız tarafından karşılanmaktadır.Osmancık için bu da sevindirici bir durumdur. Yardımda bulunmaya çağırıyorum,yardım etmek isteyenler Vakıf yetkililerine baş vurabilirler. Bu durumlar vatandaşlarımız tarafından takdirle karşılanmaktadır.
 
Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarınca da fakir,kimsesiz kişilere çeşitli gıda yardımı yapılmaktadır.Bu kurumlardan birisi de TÜRK KIZILAYI’ DIR. Türk Kızılayı Osmancık Şubemizce de her zaman olduğu gibi bu senede  fakir, kimsesiz,muhtaç kişilerin evlerine kadar  gidilerek,Şube yetkililerince gıda yardım paketleri verilmektedir.


1664 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜZEL SÖZLER - 27/08/2013
GÜZEL SÖZLER
KADİR GECESİ - 01/08/2013
KADİR GECESİ
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI - 22/07/2013
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN - 07/07/2013
Hoş geldin ramazan ayı
MİRAÇ KANDİLİ - 05/06/2013
(TÜM İSLAM ALEMİNİN VE OSMANCIK'LI HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM. H.Abdullah KESKİN)
Çorum'un İncisi Osmancık - 17/04/2013
Çorum'un İncisi Osmancık
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ : - 19/02/2013
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ :
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi): - 25/01/2013
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi):
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ - 14/01/2013
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.13268.1652
Euro9.67099.7097
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi