Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Abdullah Keskin
BERAAT KANDİLİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ:
04/07/2012

BERAAT KANDİLİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ:

Şaban ayının l5 inci gecesi,yani 2012 yılı  Temmuz ayının 4 üncü Çarşamba günü gecesi beraat  gecesidir.

Cenabı – Hak Kuran-ı Kerim’de buyuruyor ki:

'' Ha,mim,0 apaçık olan kitaba (Kuran_ı Kerim)yemin olsun.Gerçekten Biz Onu(Kuran_ı Kerimi)kutlu(mübarek) bir gecede indirdik. Biz onunla uyaranız.O gecede her hikmetli konu belirlenir.Biz o kitabı(Kuranı Kerim),tarafımızdan bir ferman olarak indirdik.(CÜZ .25 SURE:44-DUHAN -1-5 .AYETLER.Kuran-ı Kerim ve Yüce Meali-Elmalı’lı Muhammed Hamdi Yazır)

Ayette geçen''mübarek gece''den maksat; Berat gecesidir. Kuran’ın bu gecede Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.

Bu gecenin dört adı vardır. “Mübarek gece” “Beraat gecesi” “Sakk gecesi” “Rahmet gecesi”.
Ve denildi ki bununla Kadir Gecesi arasında kırk gün vardır. Berat ve Sakk gecesi denilmesi hakkında da denilmiştir ki haraç tamamen alındığı zaman beraatlarını (temize çıkmalarını) dile getiren bir sakk (bir senet) yazıldığı gibi Allah Teâlâ da bu gece mümin kullarına beraat yazar.

Bu gecenin beş özelliği vardır

1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir.

Bir rivayette bildirildiğine göre, Bu yetkinin Şaban’ın on üçüncü gecesi şefaat niyaz etti,üçte biri verildi.Şaban ayının 0n dördüncü gecesi niyaz etti üçte ikisi verildi. Şaban ayının  on beşinci gecesi niyaz etti,hepsi verildi.

Sevgili Peygamberimiz (a.s.) buyuruyor:

''Her kim bu gece yüz rekat namaz kılarsa yüce Allah ona yüz melek gönderir. Otuzu ona cenneti müjdeler otuzu ona cehennem azabından teminat verir. Otuzu da ondan dünya afetlerini savarlar O’nu da ondan şeytanın tuzaklarını hilelerini savarlar.''

” Yüce Allah bu gece ümmetine öyle rahmet eder ki Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca. ”

” Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur ancak kâhin sihirbaz yahut çok kin güden veya içkiye düşkün olan yahut ana-babasını inciten veya zinaya ısrarla devam eden müstesna. ”

’Şaban ayinin 15. gecesini ibadetle geçirin gündüzünde de oruç tutun. Çünkü yüce Allah bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve; ‘tövbe eden yok mu! Onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu ona rızık vereyim hastalığından şifa isteyen yok mu ona şifa vereyim. Yok mu sunu isteyen yok mu bunu isteyen’ der. Bu durum sabaha kadar devam eder ‘

’ Ameller bu ayda âlemlerin Rabbi yüce Allah’a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah’a arz edilmesini isterim ‘

Rahmeti gazabını geçen Yüce Rabbimizin hayır ve bereketini af ve mağfiretini yağmur gibi üzerimize yağdırdığı bu mübarek geceyi fırsat bilip teybe dua ve niyaz ile geçirmeli; bu ilâhî ziyafetten faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

İnsanların bir sene içerisindeki rızıkları zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibadet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve dua etmiştir:
Beraat Gecesi bu gecede hiç olmazsa bir tespih namazı kılınmalıdır.
Peygamber efendimizin Berat gecesi yaptığı dua. Bu dua bizzat Cebrail (A.S) tarafından peygamberimize (S.A.S) öğretilmiştir..

Berat Kandili Duası Arapça

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Türkçe Anlamı

Ya Rabbi azabından affına sığınırım,
Gazabından rızana sığınırım,
Senden yine sana sığınırım,
Senin zatın çok yücedir.
Sana gereği gibi hamd etmekten acizim,
Sen, kendini sena ettiğin gibi (övdüğün gibi) yücesin,

BU GÜN ELLERİNİ SEMAYA,GÖNLÜNÜ MEVLA’YA AÇ,BU GÜN GÜNNAHLARDAN OLABİLDİĞİNE KAÇ,ÇÜNKÜ BU GÜN KANDİL,BU GECE BERAAT GECESİ,DUA EDELİM.YÜREKLER BİR ATSIN  BU GECEDE GÜNAHLARIMIZ AF OLSUN,KARDEŞLİĞİN DAİMİ OLDUĞU ,SEVGİLERİN BİRLEŞTİĞİ,DOSTLUKLARIN HİÇ BİTMEDİĞİ,BELKİ DURGUN,BELKİ YORGUN YİNE DE MUTLU YİNE DE SEVGİ DOLU NİCE KANDİLLERE,VARLIĞI EBEDİ OLAN ,MERHAMET SAHİBİ,ADALETLİ YÜCE ALLAHIM KENDİSİNE DUA EDENLERİ GERİ  ÇEVİRMEZ.DUALARIMIZIN RABBİM YÜCE KATINDA İLETİLMESİNE VESİLE OLAN BERAAT KANDİLİNİ TÜM OKUYUCULARIMIN KUTLARIM.1759 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜZEL SÖZLER - 27/08/2013
GÜZEL SÖZLER
KADİR GECESİ - 01/08/2013
KADİR GECESİ
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI - 22/07/2013
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN - 07/07/2013
Hoş geldin ramazan ayı
MİRAÇ KANDİLİ - 05/06/2013
(TÜM İSLAM ALEMİNİN VE OSMANCIK'LI HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM. H.Abdullah KESKİN)
Çorum'un İncisi Osmancık - 17/04/2013
Çorum'un İncisi Osmancık
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ : - 19/02/2013
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ :
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi): - 25/01/2013
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi):
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ - 14/01/2013
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29787.3270
Euro8.79978.8350
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi