Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Abdullah Keskin
Koyunbaba
18/04/2012

 

KOYUNBABA :
Koyunbaba'nın asıl adı Seyit Ali’dir.Peygamber soyundan geldiği ileri sürülür.Bursa’da çobanlık yaptığı sırada ağayla her iki kuzudan birini almak üzere anlaşır.Bir süre sonra kırk kuzusu olur.Bunları alarak Osmancık’a yerleşir.Her yirmi dört saatte bir,koyun gibi melediğinden adı “Koyunbaba” kalır. Koyunbaba üzerine bir çok rivayetler vardır.

 


KOYUNBABA'YA AİT RİVAYETLER -(1):

Koyunbaba’nın üç köpeği vardır.Köpeklerine Kara Kadı,Sarı Kadı,Ala Kadı adını vermiştir.Bağdat Kadısı Osmancık’tan geçerken bunu duyar ve padişaha şikayet eder.Padişah, Koyunbaba'yı çağırır,köpeklerine neden böyle adlar koyduğunu sorar.
Koyunbaba da: Kadılar haram helal bilmezler,fakat benim köpeklerim haramı ve helali bilirler, onun için böyle isimler koydum.İsterseniz deneyelim der.Padişah denemeye karar verir.Koyunbaba yirmisi helal,yirmisi haram kırk kap yemek getirilmesini ister.İstenenler getirilince köpekleri isimleri ile çağırır, yemekleri köpeklerin önlerine koyar.Köpekler helal yemekleri yer,haram olanlara dokunmazlar.Padişah bu işe çok şaşırır.Bu durum karşısında Koyunbaba’yı mükafatlandırmak ister dileğini sorar.
Koyunbaba: Hazineden bir şey istemem,Sarıalan ile Saltukalan’ı köpeklerime yallık verirseniz yeter der.Dileği yerine getirilir.Bu gün bu yerlerden Saltukalan,Tekmen Köyümüz hududları içerisinde kalmaktadır,aynı isimle anılır.Sarıalan'da bu köyümüz hududları içerisinde iken,bu gün müstakil köyümüz olarak anılmaktadır.
Koyunbaba kendisini padişaha şikayet eden kadıya bir bakar ve adam ölür.
KOYUNBABA KÖPRÜSÜNE AİT RİVAYET -(2)

Fatih Sultan Mehmet,Otlukbeli’ne giderken,Osmancık'ın yol güzergahında olması ve namını duymasıyla, Osmancık'ta Koyunbaba’ya uğrar ve hayırlı duasını alır. Savaşta Uzun Hasan’ı yener.Dönüşte vezirini göndererek Koyunbaba’nın bir dileği olup olmadığını sordurur.

Koyunbaba :"Eğer bir hayır yapmak istiyorsa,Kızılırmak üstüne köprü gerekir, onu yaptırsın,bir de kışlak ve yaylak yerlerimizi,koyunlarımızı vergiden bağışlasın ki,misafirlerimizi daha iyi ağırlayabilelim” der.
İstekleri yerine getirilir.Ancak,köprü yapılmadan Fatih,vefat eder.Babasının ölüm haberini alan 2. Beyazıt Amasya’dan yola çıkar.Osmancık’a geldiğinde Kızılırmak kıyısında sürüsünü otlatan Koyunbaba’yı görür.Koyunbaba olduğunu bilmez.Kendisini karşıya geçirmesini ister.

Koyunbaba :
“Olur ama bu ırmağa bir köprü yaptırırsan”der. Şehzade(2.Beyazit)köprü yaptıracağına dair söz verir.Koyunbaba şehzadeye gözlerini kapamasını ve söylemeden açmamasını söyler.Şehzade denileni yapar.Gözlerini açtığında İstanbul'dadır. Koyunbaba yok olmuştur.2.Beyazıt tahta geçip padişah olduktan bir süre sonra rüyasında,Koyunbaba’yı görür. Koyunbaba, Padişah'tan köprüyü yaptırmasını istemektedir.Ertesi gece yine aynı rüyayı görür.Bunun üzerine gerekli araç-gereç ve ustalar Osmancık’a gönderilir ve köprünün yapımına başlanır. Koyunbaba’nın da geyiklerle köprüye taş taşıdığı söylenir.Köprünün yapımı sırasında dervişlerden biri Koyunbaba’ya ölünce nereye gömülmek istediğini sorar. O da “Bu taşın düştüğü yere” diyerek ağır bir taşı fırlatır.Öldüğünde 2.Beyazıt onu taşın düştüğü yere gömdürür ve buraya bir türbe yaptırır.Bu türbe bu gün mevcut olup,ziyaretciler tarafından ziyaret edilmektedir.Vakıflar tarafından restore edilmiştir.Sonradan aşevi ve ibadethane eklenmiştir3710 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜZEL SÖZLER - 27/08/2013
GÜZEL SÖZLER
KADİR GECESİ - 01/08/2013
KADİR GECESİ
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI - 22/07/2013
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN - 07/07/2013
Hoş geldin ramazan ayı
MİRAÇ KANDİLİ - 05/06/2013
(TÜM İSLAM ALEMİNİN VE OSMANCIK'LI HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM. H.Abdullah KESKİN)
Çorum'un İncisi Osmancık - 17/04/2013
Çorum'un İncisi Osmancık
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ : - 19/02/2013
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ :
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi): - 25/01/2013
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi):
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ - 14/01/2013
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29787.3270
Euro8.79978.8350
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi