Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Abdullah Keskin
Osmancık'ta Gencliğe Adanmış Bir Ömür
02/04/2012

Çorum İli Osmancık İlçesinde 1941 Yılında doğmuştur. Annesi Sarpın kavak Köyünden gelme Emine, babası  93 harbinden çok küçük yaşta Bayburt  Arpaçay köyünden gelme Kör alay diye bilinen Ali imiş.

Çocukluğu fakirlik ve yoksullukla geçmiş. Gençliği ise çok farklı ve renkli işte çalışarak geçmiştir . Tuğla ocaklarında ve o zamanlar Osmancık’ta tek tuğla-kiremit fabrikası olan Ülker Kiremit Fabrikasında çalışmış. Benim çocukluğumda  ise şimdiki Akbank  binasının bulunduğu yerde, Yeni Sinema Salonu yazlık ve kışlık olmak üzere bulunuyordu.Hasan Kol’da orda çalışıyordu.  Film artistliği imtihanını kazanmış, Ancak annesi Emine teyze izin vermediği için gidememiş, daha sonra da Osmancık’a Polis Karakolu açıldı ve Emniyet gece bekçisi oldu.Osmancık’a ve gençliğe olan sevgisi onu sporla iç içe olmaya davet ediyordu.O da davete uydu.

Yine bizim kuşağın ortaokul-lise öğrenciliği yıllarında Hasan Kol ,Yeşil çatma mahallesinde ikamet ettiğinden, bu mahalle gençlerinden (1952- Osmancık Spor Kulübünden sonra) Osmancık’ta  ilk defa 1970 li yıllarda YEŞİL SPORU kurdu.Formalarımızda atlet üzerinde yeşil çift çubuklu formalardı.O zamanlar şimdiki krampon yerine ayakkabılarımız Lastik ayakkabı(Ankara lastiği),topumuzda lastik top(naylon),sonradan şişme top olarak kullanmaya başladık,ikide bir havası kaçıyordu,futbol sahamızda bu günkü Akşemsettin  okulunun bulunduğu,o zamanlar ekin ve çeltik  harman yerleri olarak kullanılan  alanlardı,bu gün oralara okul ve evler yapılmıştır.O zamanlar fakirlik vardı,para yoktu, çalışmak için iş sahaları yoktu,okul tatil olunca, yazın tuğla ocaklarına çalışmaya giderek harçlıklarımızı çıkarırdık.Futbolla ilgili gerekli malzemeleri  Hasan KOL Bekçi maaşından alırdı.Nur gölünde yatsın.

Sonradan YEŞİLSPOR ismi, ONBİRATEŞ oldu. Hıdırlık ve Yeşil çatma mahallesi gençlerinden oluşan bu takım futbolda başarılı sonuçlar aldı.Belli bir süre ara verilmek durumunda kalındı.Fakat 1986 yılında bu kez Hasan Kol’un oğlu Ayhan ERAVCI’nın ısrarları sonucunda yeniden resmi olarak ONBİR ATEŞ SPOR KULUBÜ tekrar kurulmuştur.Sonradan ismi OSMANCIK GÜCÜ SPOR KULUBÜ olarak değiştirilmiş olup,halen bu spor  kulübümüz faaliyetine devam etmektedir.

ERAVCI soyadı halkımız arasında  pek bilinmez .Keramettin Kütük hocanın anlattığına göre:Ünlü tiyatrocumuz  İSMAİL DÜMBÜLLÜ (1966-1970 yılları arasında)  Osmancık’a geldiğinde,Hasan  Eravcı’nın tiyatro kabiliyetini görüp, bizim KOLZADE diye bir tiyatrocumuz var sende onun kabiliyetini görüyorum.Bundan sonra senin adın HASAN KOL olsun demiş ve ondan sonra bu isimle tanınmıştır.

Emniyet teşkilatında 26 sene çalışmış görevine bağlılığı,dürüstlüğü,çalışkanlığı,milliyetçiliği,gerçekleri hiç çekinmeden söylemesi ile tanınırdı. Görevinde hiç suiistimal  yapmamış.  26 sene görevi boyunca hiç rapor almamış. Kendi malından mülkünden futbol takımında oynayan gençlere ayakkabıları yoktur,karınları açtır,diye  harcadı.Karşılık beklemedi.

Takımı kuracağı zaman,dönemin o zaman ki mülkü amiri açığa almakla tehdit ettiği halde, o  hiç yılmadı.Kararından dönmedi. Onun gayesi gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarıp,spora yönlendirmekti.Bu uğurda malını mülkünü,tarlasını,bağını en önemlisi ömrünü verdi.

Devlete çok bağlı insandı.Devlet malını, milli servettir, diye korur gözetirdi.İyi bir yüzücüydü,tek kol yüzmesi ile bilinirdi.Kızılırmak’ta boğulmuş  olanları ırmaktan çıkarırdı. Osmancık’ın sevdalısıydı.Buraya gelen misafirlere Osmancık’ı gezdirir,ikramlarda bulunurdu.

Emekli olduktan sonra rahatsızlandı.Uzun süre şeker hastalığı ve kalp büyümesi ile mücadele etti. İyileşti tekrar rahatsızlandı.Ve 2003 yılı Kurban bayramının üçüncü günü, her fani gibi vefat etti.Geride 3 Kız ve bir oğul bıraktı.

Kendisine Allahtan rahmet niyaz ediyor Böyle insanların unutulmamasını diliyor, Hasan KOL abimizin unutulmaması için İlçemizde ki Spor kompleksinin bir bölümüne adının verilerek yaşatılmasını ilgililere öneriyorum. Ruhu şad,mekanı cennet olsun.3150 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜZEL SÖZLER - 27/08/2013
GÜZEL SÖZLER
KADİR GECESİ - 01/08/2013
KADİR GECESİ
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI - 22/07/2013
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN - 07/07/2013
Hoş geldin ramazan ayı
MİRAÇ KANDİLİ - 05/06/2013
(TÜM İSLAM ALEMİNİN VE OSMANCIK'LI HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM. H.Abdullah KESKİN)
Çorum'un İncisi Osmancık - 17/04/2013
Çorum'un İncisi Osmancık
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ : - 19/02/2013
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ :
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi): - 25/01/2013
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi):
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ - 14/01/2013
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.13268.1652
Euro9.67099.7097
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi