Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat
Abdullah Keskin
OSMANCIK LİSESİNİN İLK ÖĞRETMENLERİ VE İLK MEZUN ÖĞRENCİLERİ (1972-1973)
06/03/2012
OSMANCIK LİSESİNİN İLK ÖĞRETMENLERİ VE İLK MEZUN ÖĞRENCİLERİ (1972-1973)

OSMANCIK ORTAOKULU(1949):

Osmancık İlçemizde ,1927 yılında İnönü zaferi ilkokulu,1933 yılında Gemici ilkokulu,1963 yılında Atatürk ilkokulununun açıldığını görmekteyiz.Bizim ilkokul dönemimizde Osmancık'ta bu üç okul vardı.Hatta Gemici ilkokulunun ikinci sınıfında okurken ,Atatürk İlkokulu öğretime yeni açıldı,beraber okuduğumuz bazı arkadaşlarım ve öğretmenimiz (Rahmetli)Mazhar Bayrak'la birlikte Atatürk İlkokuluna gittiler, bazı arkadaşlarımızla Gemici ilkokuluna devam ettik ve oradan mezun olduk.Daha sonra da bu gün mevcut olan diğer ilköğretim okullarının açıldığını görmekteyiz. İlkokulu okumak mecburi olup,eğitim ve öğretim 5 yıldı. İlkokuldan mezun olunca okumak isteyenler ortaokula kayıt yaptırır ve 3 yıl okurdu.Şimdi ise ilkokul ile ortaokul birleştirilerek adı ilköğretim oldu ve 8 yıl okumak zorunlu hale getirildi.

Osmancık İlçemizde,Ortaokul 1949 yılında Gemici mahallesinde 2 ayrı binada açılmıştır.Girişte sağ tarafta ki binanın altı atölye sınıfı,üstte 2 sınıf,l öğretmen odası,1 tiyatro salonu bulunuyordu.Diğer binada da yine alt kısımda atölye sınıfı,2 sınıf,l müdür odası,l öğretmen odası,l personel odası bulunuyordu.Öğrenciler fazla olduğundan eğitim-öğretim sabahcı ve öğlenci olmak üzere ikili öğretim yapılıyordu. 0kuduğum 3 yılda hep öğlenci öğrenci oldum. 0smancık Ortaokulunda 1967-1968 ders yılında 62 si kız,396 sı erkek öğrenci olmak üzere toplam 458 öğrenci eğitim yapmıştır.Bende 1967-1970 yılları arasında üç yıl bu binalarda okudum.Bu binalar bu günkü METEM ‘in girişinde sağ ve solunda bulunuyordu. METEM ‘in arka kısmında bu gün mevcut olan bina 1969 yılında yapılmıştı.Sonradan bu binalarda Osmancık Lisesi,Endüstri Meslek Lisesi,Kız Meslek Lisesi olarak hizmet gördü.Eski binalar yıkılarak, bu günkü METEM binaları yapıldı, METEM öğrencileri eğitim ve öğretimine devam etmektedirler.

1967-1970 YILLARI ORTAOKUL KADROSU :

MÜDÜRLERİMİZ:Emin GÖNEN-Edebiyat-(1968 de Vefat etti),Rasim KAMALIOĞLU-Tarih-Coğrafya-Din Dersi-Md.Yrd.Müdür V.Em.Albay),Yavuz Turhan ERŞAN(Tarih-coğrafya)

KATİP:Selami ASLAN,
BAHÇIVAN:Nuri DAYI,(Soyadını hatırlayamadım,biz ona hep Nuri Dayı diyorduk.rahmetli nur içinde yatsın)
HİZMETLİ:Kamil BULDU,(O zamanlar Osmancık Ortaokulunun bahçesi çok güzeldi,ününü tüm Türkiye’ye duyurmuştu,çam,sedir ağaçları,çeşitli meyve ağaçları,rengarenk çeşitli güller vardı.Tayin olup Osmancık’a gelenler okulun bahçesine hayran kalırlardı.Rahmetli Nuri dayımız bunlara gözü gibi bakar,bahçeye kimseyi koymaz,gülleri koparttırmaz ve kimseye dokundurmazdı.)

ÖĞRETMENLERİMİZ:Halil ŞAHBAZ(Matematik),Ferda Şefkatlioğlu(Ev-işi),Nermin AKSAKAL-(Edebiyat-Tarih),Abdi ORAL(Müzik),Tülay SEZER(ÖZTÜRK)-(Edebiyat-Coğrafya)Mustafa ÖZTÜRK (Matematik,Cebir,Tarım Dersi),Halil KAROL(Fransızca-)Muharrem MERAL(Müzik-Fransızca,Beden)Fevzi ERDOĞAN(Fen),Ali TANRITANIR(Ticaret),Mustafa GÖBEL(Beden Eğitimi),Yücel BOYACI(Türkçe,Tarih),Ramazan TOP(Resim),Rasim KAMALIOĞLU(Coğrafya,Dindersi),Cemil DOĞAN(El işleri)


OSMANCIK LİSESİ(1970):


Osmancık’a Lise açılmadan önce ,Ortaokuldan mezun olan öğrenciler ,ailesinin maddi durumu iyi olanlar çocuklarını Lise olan çevre İl ve ilçelere(Çorum,Merzifon,İskilip vs.) göndererek okutuyorlardı.Maddi durumu iyi olmayanlar ise Liseye göndermiyorlardı.1969-1970 öğretim yılında ortaokuldan mezun olacağımız zaman Osmancık’a Lise açılacağı müjdesini aldık ve okul açılacağına çok sevindik,çünkü Lise açılmasa çoğumuz okuyamayacaktık,emeği ğeçip okulun açılmasında katkı sağlayanların hepsinden Allah razı olsun.Yeni dönemde Osmancık’a(1970) Lise açıldı.Lise öğretimine 1970-1971 Eğitim ve öğretim yılında 4/A ve 4/B iki şube olmak üzere Gemici Mahallesinde ortaokulu okuduğumuz bina ve sınıflarda başladık.Lisenin İlk açılması nedeniyle Çorum ve çevre ilçelerden de bir çok öğrenciler geldi.Sınıflarda 60-65 öğrenci bulunuyordu.İki sınıfta yaklaşık olarak 125-130 öğrenci bulunuyordu, İkinci dönemden sonra öğrenciler azalmaya başladı,kimi arkadaşlar okumayı bıraktı,kimileri askerliğini yapmak üzere terk ettiler.Liseyi Gemicideki binada okuyup, ilk mezunlarını da 1972-1973 yılında burada verdi.
Cumhuriyet Mahallesindeki arsaya yeniden yapılan Lise binası,1973-1974 eğitim ve öğretim döneminde bitirelerek,Lise Gemiciden buraya taşınmıştır. Öğretime halen bu binada devam edilmektedir.Binaya sonradan ek binalar ilave edilmiştir.

1972-1973 YILI OSMANCIK LİSESİ İLK YÖNETİM KADRO VE ÖĞRETMENLERİ:

YÖNETİM KADROSU :
MÜDÜR: Yavuz Turhan ERŞAN,(Tarih-Coğrafya)
MÜDÜR BAŞ YRD.CISI:Ali ACILIKAYA,(Fransızca),
MÜDÜR YARDIMCILARI:Mustafa ÖZTÜRK,(Matematik-Cebir)Cemil DOĞAN(Fizik),
KATİP: Selami ASLAN,Bayram GERBOĞA,
HİZMETLİLER.Kamil Buldu,Ahmet Yılmaz,Mustafa Barbar,(Berber),Rifat Aksoy,
BAHÇIVAN :Nuri DAYI,

ÖĞRETMENLER :
Nilüfer DOĞAN(Fen),Nusret KARABULUT(Tarih-),Zühtü DELİBAŞ(Kimya-Fen,),Ali BOSTAN(Resim),Yücel BOYACI(Edebiyat-Beden Eğitimi),Tülay SEZER (ÖZTÜRK)(Türkce,Coğrafya), Nurettin GÖKĞÖZ(Fizik_Kimya_Fen),Zekiye KIPÇAK(Edebiyat),Aydın ÜLGÜN(Beden Eğitimi),Hüseyin YALÇIN(Matematik-Cebir),Mustafa UYANIK(Felsefe-Psikoloji),Sıtkı IŞIK(Matematik-Cebir),Necmettin TANRIVERDİ(Fen),Gül YILMAZ(Türkce),Cafer TANIĞ(Matematik), Bahattin TUTAR(Matematik),Av. Özdemir BAŞARAN(Osmancık Orman Şefliği Avukatı,Sanat Tarihi),Per.Albay Seyfettin KARADAYI(Milli Güvenlik-Beden Eğ.Osmancık Askerlik Ş.Bşk.nı-Per.Albay-Osmancık'tan emekli oldu.Emekli olduktan sonra Sinema sanatçısı oldu,bir çok sinema ve TV Filimlerinde-dizilerde oyuncu olarak rol aldı).

1972-1973 ÖĞRETİM YILI OSMANCIK LİSESİ İLK ÖĞRENCİLERİ :

Osmancık Lisesi , Edebiyat ve Fen Bölümü olmak üzere iki bölümde açılmış olup,1971-1972 Eğitim ve Öğretim yılında da iki bölüm olarak ilk mezunlarını vermiştir.

6-EDEBİYAT BÖLÜMÜ:

Ülkü Erdem(Em.Bankacı-vefat etti),İhsan Vural(Em.Bankacı),Sevil Top(ÖZTÜRK)(Em.Bankacı),Recep Karın(Em.Banka Md.),Muzaffer Çetin(Em.Öğretmen),Ali Börekçi,Tayyar Çalışkan(Em.Savcı)Müjdat Öztürk(Osmancık Gemici İ.Ö.O.Md),Halim Uz,Özdilek Çoşkun,Bayram Alçın,Abdullah Başar(KESKİN)(Em.Tapu Md.),Ömer Demirel,Satılmış Yaman,Ramazan Yalçın(Sinop M.E.Md.)İbrahim Esen(Dodurga T.K.İ.Sorumlusu),Selime Küçük(Em.PTT Me.),Mustafa Terzi(Em.Ast.subay),Kazım Çıta(Em.Osmancık Nüfus Md. Şefi-Vefat etti))

6-FEN BÖLÜMÜ :

Erdal Otuzbir(DURUKAN)(İŞADAMI),Selahattin Biçer,Sebahattin Şener,Abdurrahman Yücel(Em. Kadastro Md.Kontrol M.),Ali Gömleksiz(Ziraat Y.Müh.),Hayati Ardıçer,İbrahim Elik(Em.Öğretmen),Saim Uğurlu(İşadamı),Ahmet Yücel(Em.öğretmen),Necdet Türkan(Em.M.E.Md.),Fahri Yeşilçiçek(E.Öğretmen),Mehmet Derindere(Em.Öğretmen),Hidayet Elik,Ömer Uludağ(Em.Öğretmen),Mehmet Eker,Selim Bilge(Petrol Ofisi Bayii-İŞ ADAMI),Kemal Uslu(Em.Öğretmen),Cahit Ünlü,Mehmet Bilğener(Em.öğretmen),Hüseyin Şahin(Esnaf-Vefat etti),Ali Rıza Orhan(Em.Banka Md),Yüksel Akcan(Em.Öğretmen),

Vefat eden öğretmenlerime ve okul arkadaşlarıma Cenab-ı Allah’tan rahmet,hayatta olanlara da sıhhat ve mutluluk dolu yaşamlar dilerim.

 4765 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜZEL SÖZLER - 27/08/2013
GÜZEL SÖZLER
KADİR GECESİ - 01/08/2013
KADİR GECESİ
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI - 22/07/2013
BİR DİLEĞİ OLAN NE YAPMALI
RAMAZAN AYINA GİRERKEN - 07/07/2013
Hoş geldin ramazan ayı
MİRAÇ KANDİLİ - 05/06/2013
(TÜM İSLAM ALEMİNİN VE OSMANCIK'LI HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM. H.Abdullah KESKİN)
Çorum'un İncisi Osmancık - 17/04/2013
Çorum'un İncisi Osmancık
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ : - 19/02/2013
OSMANCIK KOCA MEHMET PAŞA CAMİİ(İMARET CAMİİ) KİTABESİ :
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi): - 25/01/2013
OSMANCIK KALESİ.(Kandiber Kalesi):
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ - 14/01/2013
OSMANCIK KOYUNBABA KÖPRÜSÜ' NÜN KİTABESİ
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29787.3270
Euro8.79978.8350
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi