Osmancik19
 
HABERLERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

                                      

Saat

Osmancık´ta yurt içinden ve yurt dışından 50 akademisyenin bildirici sunacağı “Uluslararası Nehrin Piri Koyunbaba Sempozyumu” 13-15 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek.


Osmancık Belediyesi ve Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan “Uluslararası Nehrin Piri Koyunbaba Sempozyumu”  çalışmaları kapsamında Osmancık Meslek Yüksek Okulunda düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Hamza Karataş ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan sempozyum protokolünü imzaladı.

Rektör Alkan sempozyumla ilgili yaptığı açıklamada “Memleketimize faydalı olacak nasıl bir etkinlik yapabileceğimizi değerlendirirken Koyunbaba gibi çok muazzam bir kaynağımızın olduğunu gördük. Hepimizin bildiği bir konu belki ama bilimsel bir etkinlik olarak Çorum´da ilk defa ele alınacak. Belki münferit çalışmalar olmuştur ama ilimi açıdan ilk defa ele alınacağını düşünüyoruz. Böyle bir fikir beni oldukça heyecanlandırdı. Bu etkinliği yapmak bizim boynumuzun borcu aslında. Her gün büyüyen bir Hitit Üniversitemiz var. Bizim potansiyelimizi bu şehre aktarmak da bir vazifemizdir diye düşündük.” İfadelerini kullandı.

50 AKADEMİSYEN BİLDİRİ SUNACAK

Koyunbaba hakkında akademik çalışması olan 50 akademisyenin katılacağı sempozyumun Çorum´un inanç turizmine de katkı sağlayacağını belirten Rektör Alkan, şu ifadeleri kullandı.

“Bu etkinlik güzel bir etkinlik olacak. Yaklaşık 50 akademisyen katılacak. En önemli konu Koyunbaba hakkında akademik çalışması olan akademisyenler katılacak. En fazla önemsediğimiz özellik buydu. Bu paydada buluşmak kaydıyla bilimsel bir etkinlik hazırladık. Bu çalışmanın akademik özelliği olduğu gibi başta Osmancık ilçemize ve ilimize inanç turizmi açısından tanıtım olarak da katkı sağlayacaktır. Koyunbaba Hazretleri önemli bir değer. Böyle şahsiyetler hakkında araştırma yapılarak ilmi yönünün ortaya konulması gerekiyor. Biz Üniversite olarak bu konuda üzerimize düşeni yapacağız ve akademik bir çalışmayı toplumun hizmetine sunacağız”

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş da sempozyumun açılışının ve ilk oturumunun 13 Mayıs´ta Osmancık´ta yapılacağını belirterek hazırlıkların devam ettiğini kaydetti.

Toplantı sonrasında Koyunbaba Türbesi ziyaret edilerek Osmancık Belediyesi tarafından yürütülen peyzaj çalışmaları incelendi.

Protokol toplantısına Rektör Alkan ve Başkan Karataş´ın yanı sıra Osmancık Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, Osmancık MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tolga Çırak, Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Işık, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Işık, OSMİAD Başkanı Sakin Bilge, İşadamları Selim Bilge ve Aytaç baba katıldı
715 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27809.3151
Euro10.816110.8594
Hava Durumu
Gazeteler
Üyelik Girişi